Судар на туристички автобус и комбе во Јужна Африка: 20 загинати, автобусот паднал во река

Од:

Јужноафриканските власти соопштија дека најмалку 20 луѓе загинале, а 68 се повредени во судир на туристички автобус и комбе што превезувало пари. Судирот се случил синоќа околу 20 часот на автопатот N1 во областа Махадо во Лимпопо, пишува Daily Mail.

По несреќата автобусот се превртел и паднал во реката. Службите за итна помош и противпожарната служба набрзо пристигнале на местото на настанот. Три лица се пронајдени мртви покрај патот, а уште 16 мртви покрај реката.

Едно лице починало при транспорт во болница. Повеќето од загинатите кои беа пронајдени покрај реката останале заробени под автобусот. Причината за несреќата се уште не е позната.

Службите за итни случаи соопштија дека пред инцидентот имало обилни врнежи во областа.

Би можело да ве интересира

Путин ќе биде уапсен ако ја посети Јужна Африка, предупредува лидерот на опозицијата

Катерина Павлова-Николовска

„Фејсбук силувачот“ кој ја лажираше сопствената смрт фатен во Танзанија

ВИДЕО: Почнува голема воена вежба на Русија, Кина и Јужна Африка, ќе се тестира ракетата „циркон“

Катерина Павлова-Николовска

Три жртви на огромен бран во Дурбан, Јужна Африка

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Првпат снимено: Орки се здружија во напад на голема ајкула

Предраг Петровиќ

Јужна Африка: Смртта на тинејџерите поврзана со нешто што јаделе, пиеле или пушеле

Ана Ололовска