(ВИДЕО) Големи бранови предизвика хаос во Јужна Африка: Природна појава усмрти две лица

Од:

Големи бранови ги зафатија крајбрежните области во Јужна Африка за време на викендот, при што загинаа две лица, а повредени се уште седум други. Направени се многу штети, водата однесе железничка мрежа, патишта, згради и автомобили.

Според АП, брановите кои достигнале висина од 9,5 метри биле предизвикани од природниот феномен „пролетна плима“. На социјалните мрежи се појавија драматични снимки на кои се гледа како бранови удираат на брегот во Јужна Африка.

На едно видео се гледа како кафулето буквално исчезнува во брановите. Второто видео покажува колку брзо водата продира низ градот. Според метеоролошката служба на Јужна Африка, 50 отсто од брегот бил „погоден“ од брановите.

Би можело да ве интересира

Младата Верушка Нел од ЈАР ги именуваше убијците пред да почине во болница

Во Јужна Африка загинаа 18 лица во престрелка со полицијата

ВИДЕО: Земјотрес во близина на Јоханесбург, снимки од моментот на потресот

Ана Ололовска

Путин ќе биде уапсен ако ја посети Јужна Африка, предупредува лидерот на опозицијата

Катерина Ѓуровски

„Фејсбук силувачот“ кој ја лажираше сопствената смрт фатен во Танзанија

ВИДЕО: Почнува голема воена вежба на Русија, Кина и Јужна Африка, ќе се тестира ракетата „циркон“

Катерина Ѓуровски