Путин ќе биде уапсен ако ја посети Јужна Африка, предупредува лидерот на опозицијата

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин ќе биде уапсен доколку стапне во јужноафриканската провинција Западен Кејп за време на очекуваната посета во август, според водачот на покраината.

„Путин постојано и насилно ги загрозуваше слободите на украинскиот народ и на оние во неговата земја кои се осмелуваат да заземат принципиелен став против неговите брутални дејства“ рече Алан Винд, опозициски премиер од партијата Демократска алијанса (ДА) која управува со покраината.

Меѓународниот кривичен суд (МКС) минатиот месец издаде налог за апсење на Путин кој се очекува да присуствува на конференцијата БРИКС во провинцијата Вестерн Кејп.

БРИКС е блок на економии во развој кој ги вклучува Русија, Бразил, Индија, Кина и Јужна Африка.

Претседателот Сирил Рамафоса претходно оваа недела рече дека неговата владејачка партија Африкански национален конгрес (АНЦ) решила да се повлече од МКС. Но, неговата канцеларија веднаш ги повлече тие коментари велејќи дека тоа е грешка во комуникацијата и Јужна Африка ќе остане потписник на Римската конвенција.

„Дури и покрај овој налог за апсење, националната влада навидум има намера да продолжи и да биде домаќин на претседателот Путин на самитот на БРИКС во Јужна Африка, закажан за подоцна оваа година. Ова е неприфатливо и жално“, рече Винд.

Тој рече дека ако Путин дојде во Западен Кејп, провинциската влада ќе го уапси од сопствени службеници за унапредување на законот за спроведување на законот (LEAP), финансирани од владата на Западен Кејп.

„Ако јужноафриканската полициска служба не добие инструкции да дејствува, ние ќе го сториме тоа“, рече тој.

Винде рече дека неговата провинција, која го опфаќа туристичкиот град Кејп Таун, не само што ќе се бори за основните права и слободи на Јужноафриканците, туку е подготвена и да покаже солидарност со Украина со тоа што ќе заземе став против бруталната сила што Русија ја ослободува врз нејзините цивили. .

„Многу сум вознемирен од тоа како националната влада на АНЦ е целосно фокусирана на преземање чекори за обезбедување на слободата на Владимир Путин, наместо да се фокусира на обезбедување слободи за Јужноафриканците, од кои многумина не се ослободени од страв и допрва треба да постигнат економски слобода, 29 години во нашата демократија“, рече тој.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

Путин: Му благодарам на Моди за неговата посветеност за мирно решение на војната во Украина

Елитна делегација за воена обука oд Северна Кореја доаѓа во Русија

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски