ВИДЕО: Земјотрес во близина на Јоханесбург, снимки од моментот на потресот

Од:

Геолошкиот институт на Соединетите Американски Држави денеска извести за земјотрес со јачина од 5 степени во близина на Јоханесбург, Јужна Африка.

Земјотресот се случи во 2:38 часот по локално време на околу десет километри под површината на земјата и ги потресе зградите во најнаселената провинција во Јужна Африка, Гаутенг.

Жителите го почувствуваа потресот, а некои објавија фотографии на социјалните мрежи на кои се гледаат оштетени или испукани ѕидови.

Земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер го погоди рударскиот град во близина на Јоханесбург во август 2014 година.

Последниот голем земјотрес што ја погоди Јужноафриканската Република датира од 1969 година и се случи во провинцијата Западен Кејп со јачина од 6,3 степени.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Големи бранови предизвика хаос во Јужна Африка: Природна појава усмрти две лица

Младата Верушка Нел од ЈАР ги именуваше убијците пред да почине во болница

Во Јужна Африка загинаа 18 лица во престрелка со полицијата

Путин ќе биде уапсен ако ја посети Јужна Африка, предупредува лидерот на опозицијата

Катерина Ѓуровски

„Фејсбук силувачот“ кој ја лажираше сопствената смрт фатен во Танзанија

ВИДЕО: Почнува голема воена вежба на Русија, Кина и Јужна Африка, ќе се тестира ракетата „циркон“

Катерина Ѓуровски