ВИДЕО: Почнува голема воена вежба на Русија, Кина и Јужна Африка, ќе се тестира ракетата „циркон“

Од:

Русија, Кина и Јужна Африка почнуваат заеднички воени вежби во Индискиот Океан, во близина на брегот на Јужна Африка, демонстрирајќи ги нивните блиски врски во време на руска инвазија врз Украина и заладените односи на Кина со Западот.

Десетдневните вежби наречени „Моси II“ ќе се совпаднат со првата годишнина од руската инвазија на Украина на 24 февруари, а пристапот на медиумите ќе биде ограничен. Трите земји ги одржаа поморските вежби „Моси I“ во Кејптаун во 2019 година.

Руската фрегата „Адмирал Горшков“ оваа недела пристигна во Кејптаун, на која се буквите „З“ и „В“, што се користи за симболизирање на руската инвазија во Украина.

Пристигнувањето на руската фрегата предизвика контроверзии во меѓународната јавност, бидејќи е опремена со најновите хиперсонични ракети „циркон“, за кои Русија тврди дека „можат да пробијат каква било противракетна одбрана на море и на копно“. Планирано е проектилот да биде тестиран за време на вежбите.

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 лица починаа од труење со јаболкова ракија во Русија

(ВИДЕО) Морнарицата објави снимка: Кинески брод му го попречи патот на американски разурнувач

19 лица загинаа во лизгање на земјиштето во Кина

Ана Ололовска

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска