(ВИДЕО) Првпат снимено: Орки се здружија во напад на голема ајкула

Од:

Несекојдневна случка е снимена со дрон на брегот на Јужна Африка, и тоа е првото видео досега кое ја прикажува оваа ситуација од природата. Група китови убијци нападнаа и проголтаа голема бела ајкула, што досега не е видено. Ова се случи во Западен Кејп, во заливот Мосел.

На видеото направено од дрон се снимени орките, односно китовите убијци како се приближуваат до големата бела ајкула од двете страни, и ја зграпчуваат. Три орки полека се приближуваат до ајкулата од 3 метри и потоа ја напаѓаат. Големмата бела ајкула потоа се врти на страна додека трета орка доаѓа и плива под неа и уште еднаш ја зграпчува.

Потоа се гледа како еден од китовите ја носи ајкулата под вода во вилиците за да ја изеде цела. Зборувајќи за Дејли Бист, научничката Алисон Таунер пред да се појави снимката рече: „Навистина мислам дека кога таа снимка ќе се емитува, ќе стане вирална. Тоа е веројатно една од најубавите снимки некогаш снимени“.

Намалувањето на бројот на ајкули, забележани на овој брег се припишува на китовите убијци бидејќи многу од овие животни избираат да се држат настрана од областа каде што се наоѓаат орките, а по оваа снимка е јасно зошто. Таунер верува дека оваа снимка сега е доказ дека китовите убијци убиваат ајкули во областа.

„Ова е прва снимка со беспилотно летало во светот на која китовите убијци убиваат голема бела ајкула. ​​Ова е првпат да биде тоа документирано како директен доказ, во Јужна Африка“, додаде таа.

Би можело да ве интересира

Тинејџер бил каснат од ајкула додека вежбал за време на тренинг камп за спасители на Флорида

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Девојка во борба со ајкула, ја зграпчи, па доби удар во глава

Голема ајкула тешка 200 килограми е уловена во Будва

Горан Наумовски

Една од најопасните ајкули во светот е уловена во близина на Неум

ВИДЕО: Патник фрли камера во морето, глетката ги запрепасти луѓето

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Изгуби рамнотежа и падна од даската директно врз ајкулата

Предраг Петровиќ