Три жртви на огромен бран во Дурбан, Јужна Африка

Од:

Јужноафриканскиот град Дурбан, на источниот брег на Индискиот Океан, ја затвори својата плажа откако три лица загинаа кога голем бран ги поплави, соопштија тамошните власти, пренесе Танјуг.

Службите за итни случаи рекоа дека „одговориле на извештаите за чуден бран зафатил група луѓе на плажата покрај пристаништето предизвикувајќи повеќе повреди“, а 17 повредени лица се во болница.

Од локалната општина соопштија дека огромен бран погодил повеќе од 100 луѓе на плажата, која е една од најпопуларните во овој период од годината, кога таму започнува летото.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Почнува голема воена вежба на Русија, Кина и Јужна Африка, ќе се тестира ракетата „циркон“

Катерина Павлова-Николовска

Судар на туристички автобус и комбе во Јужна Африка: 20 загинати, автобусот паднал во река

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Првпат снимено: Орки се здружија во напад на голема ајкула

Предраг Петровиќ

Јужна Африка: Смртта на тинејџерите поврзана со нешто што јаделе, пиеле или пушеле

Ана Ололовска

Тела на 20 млади луѓе пронајдени во ноќен клуб во Јужна Африка

Катерина Павлова-Николовска

Во поплавите во ЈАР загинаа 395 лица, стравувања дека смртниот биланс ќе расте

А1он