izbor

Економија

Универзалниот снабдувач избран без да се овозможи конкуренција, граѓаните ќе плаќаат милиони евра повеќе за струја

А1он
Властите потфрлија во еден од клучните економски принципи на пазарната економија, особено во земја која цели кон членство во Европската Унија, а тоа е обезбедување
Македонија

Кавга во Судски совет: Георгиева вели дека ќе и го поништат изборот за член, а судијата кој го барал тоа бил пензионер и Бугарин

Александар Тодески
Членката на Судски совет, Лорета Георгиева побара да не се одлучува за член на Судски совет од штипскиот регион, бидејќи сакала да биде запознаена како
Македонија

Џафери: Министрите од опозицијата не се сликаа, но во владата ќе мора да работат

А1он
Потврдувам дека со восхит, со чиста совест и со полна одговорност преземам задача која ми ја доверија граѓаните преку нивните претставници, рече Талат Џафери во
Македонија

Со 65 гласа „за“ избрана техничката Влада предводена од Талат Џафери

А1он
Собранието со 65 гласа „за“ и тројца „против“ ја изгласа техничката влада предводена од Талат Џафери. На седница присуствуваа 111 пратеници. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се
Македонија

Избрани кандидатите за новата Антикорупциска комисија: Меѓу нив и сопругата на адвокатот на Заев

Орце Костов
Ревизорите Татјана Димитровска, Цвета Ристовска и Зоран Богоевски, Билјана Каракашова Шулев и Бесник Џемаиљи вработени во ДКСК, судијката Софија Спасова Медарска и Сервет Демири од
Македонија

Избори во Судски совет: Сестра на пратеничка од СДСМ и двајца судии кои ги следат скандали се во трка за две празни места

Орце Костов
Вкупно 236 судии со право на глас до 15 часот гласаат за избор на двајца нови членови на Судскиот совет. Своето избирачко право судиите можат
Свет

Во Тунис предадени 98 кандидатури за претседателските избори

А1он
За учество на предвремените претседателски избори во Тунис, закажани за 15 септември регистрирани се 98 кандидатури, соопшти туниската изборна комисија. Меѓу нив ќе се бара
Македонија

Експерт на ОБСЕ ќе прави ревизија на Избирачкиот список

А1он
Македонија има прочистен Избирачки список, а експертот од ОБСЕ треба да направи негова проверка, најави на денешната средба на работната група нејзиниот претседател Бедредин Ибраими, член на Државната изборна комисија. Според податоците