g20

Економија

Ердоган до лидерите на Г20: Исполнете ги барањата на Русија

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган апелира до лидерите на Г20 да исполнат некои од барањата на Русија за да се обнови договорот за храна, пренесува
Свет

Групата Г20 и даде на Африканската унија ист статус како и на Европската унија

А1он
Групата Г20 се согласи да ја прими Африканската унија како постојана членка, објави Bloomberg News, повикувајќи се на извори запознаени со ова прашање. Овој потег
Свет

Блинкен: Не планирам да се сретнам со руски и кинески министри на самитот на Г-20

А1он
Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен рече дека не планира да се сретне ниту со рускиот ниту со кинескиот министер за надворешни работи за време на
Свет

Индија и Кина прават притисок на Г20 во соопштението за Украина да го нема зборот војна

А1он
Шефови на Г-20 не успеаја да постигнат консензус за описот на војната во Украина и најверојатно ќе го завршат состанокот во Индија во сабота без
Свет

Земјите од Г20 усвоија конечна декларација во која се критикува војната во Украина

А1он
Групата водечки светски економии Г20 денеска усвои заедничка декларација на крајот од дводневниот самит на Бали, која содржи остра реторика за руската инвазија врз Украина.
Свет

Лавров: Западот се обидува да ја политизира декларацијата на Г20

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека западните земји се обидуваат да ја политизираат заедничката декларација на самитот на Групата 20 најголеми економии
Свет

Британскиот премиер и порача на Русија да ја напушти Украина и да ја прекине варварската војна

А1он
На состанокот на Г20, на кој е присутен и рускиот претставник Сергеј Лавров, британскиот премиер Руши Сунак изјави дека Обединетото Кралство „ќе ја поддржува Украина
Свет

Лавров на Бали се сретна со Гутереш и со кинескиот министер за надворешни

А1он
Продолжуваат билатералните средби во рамки на самитот на Г20 на Бали. Ројтерс објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се сретнал со генералниот
Свет

На Бали средба на Ердоган со саудискиот престолонаследник

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман разговараа на маргините на средбата на Г-20 во Бали, Индонезија, јавува Анадолија. Средбата се