g20

Свет

Министрите од Г-20 не успеаја да се договорат за поамбициозни климатски цели

А1он
Министрите од Г-20 одговорни за климата, енергетиката и животната средина на состанокот во Неапол не успеаја да се договорат за поамбициозни цели во спроведувањето на
Економија

САД загрижени поради мутациите на коронавирусот кои може да го загрозат закрепнувањето на светската економија

А1он
САД се многу загрижени поради делта мутацијата и новите варијанти на коронавирусот што може да се појават и да го загрозат закрепнувањето на светската економија,
Свет

Министрите за надворешни работи на Г-20 ќе разговараат за стратегијата против пандемијата

А1он
Министрите за надворешни работи на Г-20 денеска во Матера, јужна Италија, ќе разговараат за борбата против пандемијата на коронавирусот, заштитата на климата и помошта за
Економија

Г20: Светската економија покажува знаци на закрепнување

А1он
Се подобрува глобалната економска состојба, но тоа се одвива многу бавно, пред се, поради неизвесноста и големиот јаз меѓу економиите на различните земји, напишаа министрите
Свет

Трамп кратко се појави на Г-20 самитот, а потоа отиде да игра голф

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп учествуваше на отворањето на годинешниот виртуелен Г-20 самит, што викендов се одржува во Ријад, Саудиска Арабија, а потоа добар дел од
Свет

Лидерите на Г20 ветија дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна за сите

А1он
Лидерите на Групата 20 индустриски најразвиени земји ќе се обврзат дека ќе платат за фер дистрибуција на вакцини против коронавирус, лекови и тестови во целиот