afrikanska unija

Свет

Групата Г20 и даде на Африканската унија ист статус како и на Европската унија

А1он
Групата Г20 се согласи да ја прими Африканската унија како постојана членка, објави Bloomberg News, повикувајќи се на извори запознаени со ова прашање. Овој потег
Свет

ВИДЕО: Израелска дипломатка протерана од самитот на Африканската унија

А1он
Високо рангирана израелска дипломатка денеска беше исфрлена од самитот на Африканската унија (АУ), откако ескалираше спорот околу акредитацијата на Израел. Сликите објавени на интернет покажуваат
Свет

На Самитот на Африканската унија осуден бранот државни удари на континентот

А1он
Африканските лидери присутни на Самитот на Африканската унија „недвосмислено“ го осудија неодамнешниот бран државни удари на континентот, соопшти денеска комесарот задолжен за политички прашања, мир
Свет

Безбедноста и одговорот на пандемијата се главни теми на Самитот на Африканската унија

А1он
Премиерот на Етиопија, Аби Ахмед, денеска повика на соработка на африканските земји во барањето за две постојани места во Советот за безбедност на ОН. –
Свет

Муса Факи Махамат реизбран за претседател на Африканската унија

А1он
Досегашниот претседател на Африканската унија, Муса Факи Махамат, денеска на самитот во Адис Абеба е реизбран за нов четиригодишен мандат во чело на организацијата, наведуваат
Свет

Африканските лидери го отфрлија „договорот на векот“ како нелегален

А1он
Африканските лидери денеска го отфрлија блискоисточниот мировен план на американскиот претседател Доналд Трамп, оквалификувајќи го како нелегален. Тие на денешниот Самит на Африканската унија (АУ)
Свет

„Гардијан“: Африканските земји сакаат да ги спречат „излезните центри“ на ЕУ

А1он
Британскиот „Гардијан“ објави детали од документ на Африканската Унија (АУ) според кој 55-те земјите членки на АУ се противат на европскиот план за отворање „излезни
Свет

Мугабе избран за претседавач на Африканската унија

А1он
Најстариот африкански претседател, 90-годишниот лидер на Зимбабве, Роберт Мугабе, избран е денеска за нов претседавач на Африканската унија. Мугабе на оваа функција ќе го замени