sunak

Свет

Сунак: Мора да бидеме похрабри во запленувањето на руските средства

А1он
Западот треба да биде похрабар во конфискацијата на руските средства замрзнати по руската инвазија на Украина во 2022 година, изјави британскиот премиер Риши Сунак. Во
Uncategorized

Значаен пораз за владејачките конзервативци во Велика Британија

А1он
Британската Лабуристичка партија денеска им зададе голем удар на конзервативците на премиерот Риши Сунак со освојувањето на т.н. вонредни избори во две општини кои се
Свет

Сунак: Британија ќе ја поддржува Украина до одлучувачката победа на бојното поле

А1он
Британскиот премиер Риши Сунак во обраќање во Парламентот на Велика Британија нагласи дека ќе продолжи „да ја поддржува Украина за да обезбеди одлучувачка воена победа
Свет

Сунак ја реконструираше Владата и воведе четири нови министерства

А1он
Британскиот премиер Риши Сунак денеска ја реконструираше Владата и воведе четири нови министерства. Сунак го формираше Министерството за енергетска безбедност, потоа Министерството за наука, иновации
Свет

Тајмс: Британскиот премиер Сунак денеска ќе објави промени во владата

А1он
Британскиот премиер Риши Сунак се подготвува денеска да објави кадровски промени во својата влада и разгледува опции за значително реструктуирање на министерствата, објави Тајмс. Информацијата
Свет

Медведев и порача на Британија да и ги врати Фокландските острови на Аргентина

А1он
Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност и поранешен руски претседател Дмитриј Медведев одговори на говорот на британскиот премиер Риши Сунак. На самитот на Здружените сили
Свет

Сунак: Заврши „златната ера“ во односите со Кина

А1он
Британскиот премиер, Риши Сунак, изјави дека е завршена т.н. „златна ера“ во односите со Кина, објави денеска „Би-Би-Си“. Во своето прво надворешнополитичко обраќање Сунак оцени
Свет

Британскиот премиер: Ракетата немаше да падне врз Полска доколку Русите не извршија инвазија

А1он
Британскиот премиер Риши Сунак за време на прес-конференција во Бали, каде што се одржува самитот на Г20, се осврна на падот на проектил на полска
Свет

Британскиот премиер и порача на Русија да ја напушти Украина и да ја прекине варварската војна

А1он
На состанокот на Г20, на кој е присутен и рускиот претставник Сергеј Лавров, британскиот премиер Руши Сунак изјави дека Обединетото Кралство „ќе ја поддржува Украина
Регион

Сунак реагираше на обвинувањата на Рама: Обединетото кралство има силни врски со Албанија и добра соработка

А1он
Кабинетот на премиерот на Обединетото Кралство, Риши Сунак, реагираше по острата реторика и обвинувања на албанскиот премиер Еди Рама на изјавата на британската министерка за