Блинкен: Не планирам да се сретнам со руски и кинески министри на самитот на Г-20

Од:

Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен рече дека не планира да се сретне ниту со рускиот ниту со кинескиот министер за надворешни работи за време на состанокот на Г-20 во Делхи.

Блинкен се очекува да присуствува на поширокиот состанок, на кој се очекува да бидат и рускиот Сергеј Лавров и кинеската Чин Ганг.

„Нема планови за средба со кинескиот и рускиот министер за надворешни работи на Г-20, иако претпоставувам дека ќе бидеме заедно на одредени состаноци на групата“, рече Блинкен.

Би можело да ве интересира

Студентски бунт во Америка, 100 академици уапсени во Колумбија

Кина ги отфрли обвинувањата дека ја поддржува руската инвазија на Украина

Додик отпатува за Русија

САД испраќа огромен пакет воена помош за Украина

Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

Загинаа двајца полицајци во напад во Русија