Блинкен: Не планирам да се сретнам со руски и кинески министри на самитот на Г-20

Од:

Американскиот државен секретар Eнтони Блинкен рече дека не планира да се сретне ниту со рускиот ниту со кинескиот министер за надворешни работи за време на состанокот на Г-20 во Делхи.

Блинкен се очекува да присуствува на поширокиот состанок, на кој се очекува да бидат и рускиот Сергеј Лавров и кинеската Чин Ганг.

„Нема планови за средба со кинескиот и рускиот министер за надворешни работи на Г-20, иако претпоставувам дека ќе бидеме заедно на одредени состаноци на групата“, рече Блинкен.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Две лица загинаа во пад на мал авион во Америка

Ана Ололовска

Напад со нож во Кливленд, ранети тројца полицајци

Ана Ололовска

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бајден: Америка го доби она што и требаше, спречивме економски колапс

Ана Ололовска

80 години затвор за тинејџер кој си ги уби мајката и сестрата