urainska kriza

Економија

Ердоган до лидерите на Г20: Исполнете ги барањата на Русија

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган апелира до лидерите на Г20 да исполнат некои од барањата на Русија за да се обнови договорот за храна, пренесува
Свет

Ердоган: Испраќањето тенкови не придонесува за решавање на украинскиот конфликт

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека испораката на тенкови во Украина нема да донесе решение за конфликтот. „Не можам да кажам дека верувам дека
Свет

Украински разузнавачи: Лага е дека Белорусија ќе не нападне

А1он
Андриј Јусов, претставник на украинската одбранбена разузнавачка служба вели дека информациите за белорускиот напад врз Украина се лажни, и дека тие се создадени со цел
Економија

Германија речиси го удвои извозот на оружје

А1он
Германскиот извоз на воена опрема силно порасна оваа година, поттикнат од испораките на оружје за Украина, објави Министерството за економија. Во шест месеци до 24