Ердоган до лидерите на Г20: Исполнете ги барањата на Русија

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган апелира до лидерите на Г20 да исполнат некои од барањата на Русија за да се обнови договорот за храна, пренесува Блумберг.

„Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ги повикува лидерите на земјите-членки на Г-20 да исполнат некои од условите на Русија со цел да го обноват договорот што овозможи да се регулираат испораките на жито од Украина и да се намалат светските цени на храната“, соопшти агенцијата.

Изворите посочуваат дека Ердоган тоа го бара на затворени средби со лидерите.

Според информациите на турските власти, Турција бара од светските лидери „да помогнат во обезбедувањето на рускиот извоз на храна и ѓубрива, како и да ја вклучат Москва во меѓународниот платен систем SWIFT.

Претходно, рускиот претседател Владимир Путин и турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган се сретнаа во Сочи на 4 септември.

На прес-конференцијата турскиот лидер рече дека Анкара, заедно со ОН, подготвила нов пакет иницијативи насочени кон обновување на иницијативата за храна во Црното Море и дека се надева на позитивен исход по разгледувањето.

Претседателот на Русија изјави дека Москва е подготвена да се врати на договорот за храна во рок од неколку дена откако ќе се исполнат ветувањата што и беа дадени како дел од договорот од Истанбул од јули минатата година.

Би можело да ве интересира

Претседателски избори во Русија во март, ќе гласаат и жителите на анектирани украински региони

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Девојче пукаше во школо во Русија, уби соученичка, рани четворица и се самоуби

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Во Сибир -50 степени, Москва беше затрупана од рекорден снег за овој период од годината

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов

Руска манекенка и нејзината ќерка пронајдени мртви

Предраг Петровиќ