Индија и Кина прават притисок на Г20 во соопштението за Украина да го нема зборот војна

Од:

Шефови на Г-20 не успеаја да постигнат консензус за описот на војната во Украина и најверојатно ќе го завршат состанокот во Индија во сабота без заедничка изјава, велат делегатите.

Извори од состанокот на Г-20 опишуваат дека САД и нивните сојузници во групата на нации Г7 биле упорни во барањето соопштението отворено да ја осуди Русија за инвазијата на нејзиниот сосед, а руската и кинеската делегација се спротивставиле на тоа.

Русија, која е членка на Г20, своите дејствија во Украина ги нарекува „специјална воена операција“ и избегнува да ја нарече инвазија или војна.

Домаќинот Индија, исто така, притиска на состанокот за да избегне употреба на зборот „војна“ во каква било изјава, изјавија претставници на Г20 за Ројтерс.

Индија, која моментално претседава со Г-20, одржува главно неутрален став за војната, одбивајќи да ја обвини Русија за инвазијата и бара дипломатско решение и нагло засилување на купувањето руска нафта.

Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер рече дека нема шанси групата да отстапи од заедничката изјава договорена на самитот на Г20 во Бали, Индонезија минатиот ноември, во која се вели дека „мнозинството членки силно ја осудуваат војната во Украина“, но исто така призна дека некои земји на конфликтот гледаа поинаку.

„Или го имаме истиот јазик или нема да ја потпишеме конечната изјава“, изјави Ле Мер на новинарите во петокот.

Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер, говорејќи на маргините на состанокот во петокот, рече дека Г-20 не смее да отстапи од претходните критики на Русија.

„Ни треба апсолутна јасност, ова е војна иницирана од (рускиот претседател Владимир) Путин“, рече тој.

Ваквите ставови стануваат сè почести во Г-20, форум создаден пред повеќе од 20 години како одговор на минатите економски кризи, но неодамна нарушен со разлики меѓу западните нации и другите, вклучувајќи ги Кина и Русија.

И неколку други функционери рекоа дека, без изненадување во последен момент, консензус за изјавата е малку веројатен и дека средбата најверојатно ќе заврши со изјава на домаќинот во која ќе се сумираат дискусиите.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска