Групата Г20 и даде на Африканската унија ист статус како и на Европската унија

Од:

Групата Г20 се согласи да ја прими Африканската унија како постојана членка, објави Bloomberg News, повикувајќи се на извори запознаени со ова прашање. Овој потег ќе и даде на Африканската унија, континентално тело од 55 земји-членки, ист статус како и Европската Унија, во споредба со нејзиниот сегашен статус на „поканета меѓународна организација“, се додава.

Индискиот премиер Нарендра Моди им предложи на лидерите на Г-20 во јуни, Африканската унија да добие полноправно и постојано членство во блокот на претстојниот самит во индиската престолнина. Групата Г20 во моментов се состои од 19 земји и Европската унија.

Оваа година, Г-20 покани девет земји кои не се членки, вклучувајќи ги Бангладеш, Сингапур, Шпанија и Нигерија, како и меѓународни организации – Обединетите нации, Светската здравствена организација, Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд – на самитот за време на викендотво Њу Делхи.

Се очекува лидерите на Г-20 да ја објават одлуката на самитот, според Блумберг. Земјите како Германија, Бразил и Канада изразија поддршка за членството на Африканската унија во Г20. Групата Г20 е меѓувладин форум на најразвиените економии. Членките претставуваат околу 85 отсто од глобалниот БДП, повеќе од 75 отсто од глобалната трговија и околу две третини од светското население.

Би можело да ве интересира

Ердоган до лидерите на Г20: Исполнете ги барањата на Русија

Предраг Петровиќ

Блинкен: Не планирам да се сретнам со руски и кинески министри на самитот на Г-20

Ана Ололовска

Индија и Кина прават притисок на Г20 во соопштението за Украина да го нема зборот војна

ВИДЕО: Израелска дипломатка протерана од самитот на Африканската унија

Ана Ололовска

Земјите од Г20 усвоија конечна декларација во која се критикува војната во Украина

Лавров: Западот се обидува да ја политизира декларацијата на Г20

А1он