ВИДЕО: Израелска дипломатка протерана од самитот на Африканската унија

Од:

Високо рангирана израелска дипломатка денеска беше исфрлена од самитот на Африканската унија (АУ), откако ескалираше спорот околу акредитацијата на Израел.

Сликите објавени на интернет покажуваат дека луѓето кои се грижеа за безбедноста на АУ се судрија со дипломатката на церемонијата на отворањето на самитот, пред таа да ја напушти салата.

„Израел со вознемиреност гледа на инцидентот во кој заменик-директорот за Африка, амбасадорката Шарон Бар-Ли, беше исфрлена од самитот на АУ и покрај фактот што таа беше акредитирана како набљудувач и имаше влезна картичка“, соопшти израелското Министерство за надворешни работи.

Ебба Калондо, портпаролка на претседателот на комисијата на АУ, рече дека на Бар-Ли и бил забранет пристапот затоа што таа не била соодветно акредитиран амбасадор во Етиопија, односно функционер што се очекува на самитот.

Би можело да ве интересира

За Бајден случувањата во Газа не се геноцид

Меѓународниот суд на правдата во Хаг бара апсење на Нетанјаху и на шефовите на Хамас

Израел тврди дека не е вмешан во смртта на Раиси

ВИДЕО: Израел напаѓа бегалски кампови во Газа

Ганц: Нетанјаху го одби советот порано да влезе во Рафах

Горан Наумовски

Израел: Демонстрантите бараат итен договор за заложниците