ВИДЕО: Израелска дипломатка протерана од самитот на Африканската унија

Од:

Високо рангирана израелска дипломатка денеска беше исфрлена од самитот на Африканската унија (АУ), откако ескалираше спорот околу акредитацијата на Израел.

Сликите објавени на интернет покажуваат дека луѓето кои се грижеа за безбедноста на АУ се судрија со дипломатката на церемонијата на отворањето на самитот, пред таа да ја напушти салата.

„Израел со вознемиреност гледа на инцидентот во кој заменик-директорот за Африка, амбасадорката Шарон Бар-Ли, беше исфрлена од самитот на АУ и покрај фактот што таа беше акредитирана како набљудувач и имаше влезна картичка“, соопшти израелското Министерство за надворешни работи.

Ебба Калондо, портпаролка на претседателот на комисијата на АУ, рече дека на Бар-Ли и бил забранет пристапот затоа што таа не била соодветно акредитиран амбасадор во Етиопија, односно функционер што се очекува на самитот.

Би можело да ве интересира

Договорениот прекин на огнот во Појасот Газа не се почитува, Палестинците истрелаа ракети кон Израел

Ана Ололовска

Двајца Палестинци загинаа во израелска операција

Ана Ололовска

Израелците го убија лидерот на Исламскиот џихад: 25 лица, меѓу кои и жени и деца, загинаа во акцијата

Сириски медиуми: Израел истрела проектили на градот Хомс, повредени тројца цивили

Илјадници Израелци повторно излегоа на улиците за реформи во судството

Ана Ололовска

Израелските сили убија двајца Палестинци на Западниот Брег