g20

Свет

Бајден: Русија треба да биде исклучена од Г-20 како одговор на војната во Украина

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Русија треба да биде исклучена од Групата 20 индустриски најразвиени земји и економии во светот поради нејзината воена агресија
Свет

Руска амбасадорка: Путин ќе присуствува на самитот на Г-20 во Индонезија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин има намера да присуствува на годинашниот самит на Г-20 во Индонезија, изјави руската амбасадорка во островската држава Људмила Воробјова, спротивно на
Свет

Полска предложи на САД Русија да биде исклучена од Г20

А1он
Полска денеска соопшти дека предложила на американските претставници Русија да биде исклучена од групата Г20 големи светски економии и дека тој предлог добил позитивен одговор.
Свет

Шефот на ОЕЦД го поздрави даночниот Договор одобрен на Самитот на Г-20

А1он
Генералниот секретар на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) Матијас Корман изјави дека меѓународниот договор за универзално оданочување на мултинационалните компании, поддржан на самитот