g20

Свет

Земјите од Г20 „длабоко загрижени“ поради глобалната криза со храна

А1он
Групата Г20 водечки светски економии е „длабоко загрижена“ поради глобалната криза со храна, се вели во нацрт-заедничката завршна декларација од самитот во Индонезија. Глобалната безбедност
Свет

ВИДЕО: Зеленски ги повика лидерите на Г20 да го вратат мирот и да стават крај на руската војна

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика лидерите на Г20 да станат „ко-креатор на мирот“ и да стават крај на „агресивната“ војна на Русија. – Убеден
Свет

Учесниците на самитот Г20 сакаат да го исфрлат Лавров од заедничката фотографија, смислуваат план

А1он
Беше сугерирано дека традиционалното заедничко фотографирање на учесниците на самитот на Г20 може да се укине, за да се избегне фотографирање на претставници на земјите
Свет

Бајден и Си ќе се сретнат денеска на Бали на маргините на самитот на Г20

А1он
Првата тет-а-тет средба меѓу американскиот претседател Џозеф Бајден и кинескиот лидер Си Џинпинг е закажана за денеска на маргините на Самитот на светските лидери на
Свет

Путин нема да оди на самитот на групата Г20 во Индонезија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин нема да присуствува на самитот на Групата 20 во Индонезија следната недела, изјави претставник на индонезиската влада. Како што пишува АП,
Свет

Зеленски ќе учествува на Самитот на Г20

А1он
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ќе учествува на Самитот на Групата 20 индустриски развиени земји, но најверојатно виртуелно ќе се обрати, изјави денеска неговиот портпарол
Свет

Зеленски нема да учествува на Самитот на Г20 доколку на него биде присутен и Путин

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека нема да учествува на претстојниот самит на Г-20 во Индонезија доколку на него присуствува и рускиот претседател Владимир
Свет

Г20 со „силен консензус“ за глобалната безбедност на храната, но без конечна изјава

А1он
Министрите за финансии на 20-те најголеми светски економии (Г20) постигнаа „силен консензус“ на дводневниот состанок во Индонезија за прашања како што е глобалната безбедност на
Свет

Лавров ја напушти седницата на Г-20 додека пред учесниците зборуваше шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок

А1он
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров го напушти министерскиот состанок на Групата Г-20 додека германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок од говорницата ја критикуваше