Лавров на Бали се сретна со Гутереш и со кинескиот министер за надворешни

Од:

Продолжуваат билатералните средби во рамки на самитот на Г20 на Бали. Ројтерс објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се сретнал со генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, објави фотографија од нив како седат на маса на Бали со руски и знамиња на ОН, но Министерството не објасни за што разговарале. Лавров се сретна и со својот колега од Кина.

Би можело да ве интересира

Земјите од Г20 усвоија конечна декларација во која се критикува војната во Украина

Лавров: Западот се обидува да ја политизира декларацијата на Г20

А1он

Британскиот премиер и порача на Русија да ја напушти Украина и да ја прекине варварската војна

А1он

На Бали средба на Ердоган со саудискиот престолонаследник

Ана Ололовска

Шарл Мишел не планира средба со Лавров на Бали

Ана Ололовска

Си Џинпинг ги повика лидерите на Г20 да се спротивстават на инструментализацијата на храната и енергијата

Ана Ололовска