Лавров: Западот се обидува да ја политизира декларацијата на Г20

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека западните земји се обидуваат да ја политизираат заедничката декларација на самитот на Групата 20 најголеми економии во светот (Г20).

Во нацртот на завршната декларација од самитот на лидерите на Г-20, кој започна денеска, се наведува дека мнозинството членки најостро ја осудуваат војната во Украина и нагласуваат дека таа ја влошува нестабилноста во глобалната економија, пренесе Ројтерс.

Лавров на новинарите во Бали, каде што ја предводи руската делегација на самитот на Г-20, изјави дека работата на финалниот документ е при крај и дека западните земји се обиделе на секој начин да ја политизираат декларацијата, така што таа имплицира осуда на постапките на Русија во име на целата Г20, односно самата Москва, пренесува РИА Новости.

Би можело да ве интересира

Лавров: САД водат директна војна против Русија

Лавров за кризата Израел-Газа се залага за решение со две држави

Горан Наумовски

Лавров: Западот сфати дека молскавична војна со цел да се победи Русија е само илузија

Горан Наумовски

Лавров: Колку подолго трае конфликтот во Украина, толку ќе бидат потешки условите за преговори

Горан Наумовски

Лавров со план како да се реши проблемот во Газа

(ВИДЕО) Лавров се изнервира во Скопје: „Може ли да ме оставите на мира, ве молам“

Горан Наумовски