Кина би можела да организира мировна конференција на која ќе учествуваат Русија и Украина најави Лавров

Од:

Кина би можела да организира мировна конференција на која ќе учествуваат Русија и Украина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за новинската агенција РИА. Лавров рече дека таквиот потег ќе биде продолжение на напорите на Пекинг за решавање на украинската криза.

„Ние го делиме ставот на Кина дека првенствено треба да се решаваат основните причини за конфликтот и да се заштитат правните интереси на сите страни, со последователни договори засновани на принципот на еднаква и неделива безбедност“, рече Лавров во интервју за агенцијата. . „Да нагласам уште еднаш, тоа подразбира почитување на реалноста на теренот, која ја одразува волјата на луѓето кои живеат таму“, додаде тој.

Русија постојано повикува на преговори под услов Киев и Западот да ги признаат нејзините територијални придобивки во Украина. Киев ги отфрли тие предлози. Лавров ги критикуваше САД дека и помагаат на Украина, велејќи дека Вашингтон станал „учесник во злосторствата на режимот во Киев“.

Тој исто така рече дека Русија ја смета планираната испорака на борбени авиони Ф-16 со нуклеарно вооружување на Украина за „сигнална акција“ на НАТО. „Тие се обидуваат да ни кажат дека САД и НАТО нема да запрат пред ништо во Украина“, рече Лавров.

„Сепак, се надеваме дека тековните руско-белоруски вежби за употреба на нестратегиско нуклеарно оружје малку ќе ги разберат нашите противници и ќе ги потсетат на катастрофалните последици од понатамошната нуклеарна ескалација“, додаде тој. На Блискиот Исток, рече Лавров, САД исто така „го разгоруваат пламенот на конфликтот“.

Би можело да ве интересира

Приближно 32 отсто од Украинците се подготвени на територијални отстапки кон Русија за да се стави крај на војната

Руските сили ја презедоа контролата

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

Мицкоски: Иднината на регионот е во борбата за посилна економија, соработка и создавање на иднина