Британскиот премиер и порача на Русија да ја напушти Украина и да ја прекине варварската војна

Од:

На состанокот на Г20, на кој е присутен и рускиот претставник Сергеј Лавров, британскиот премиер Руши Сунак изјави дека Обединетото Кралство „ќе ја поддржува Украина се додека е потребно“.

Сунак го критикуваше рускиот претседател Владимир Путин што лично не дошол на состанокот во Индонезија. „Да дојдеше, можевме да решиме некои работи“, рече Сунак.

Сунак за прв пат учествува на состанокот на Г-20, откако минатиот месец ја замени Лиз Трас на функцијата британски премиер, јавува Би-Би-Си.

Војната во Украина стана главна тема на состанокот на најголемите светски сили што оваа недела се одржува на индонезискиот остров Бали.

Русија е виновна за влошувањето на економската состојба во светот

Во говорот на затворен состанок, Сунак го обвини конфликтот во Украина за влошувањето на економската ситуација во светот. Тој рече дека руската конверзија на енергетските ресурси во енергетски оружја и извозот на храна ги погоди сиромашните ширум светот. Тој додаде дека земјите не треба да ги напаѓаат своите соседи и ја обвини Русија за кршење на основните принципи на суверенитет и територијален интегритет.

„Најголемиот напредок што Русија може да го направи сега е да ја напушти Украина и да ја запре оваа варварска војна“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Песков: Американските ракети со долг дострел дополнително ќе го ескалираат конфликтот

А1он

Руски функционер: Бахмут е оперативно опколен

А1он

Украина: Наместо тенкови ни требаат дронови

А1он

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје