delcevo

Македонија

Координација за гасење на пожарот над месноста Свети води во Трботивиште

А1он
По локализирањето на пожарот кај малото Пасјак во делчевското село Нов Истевник продолжува коодинацијата за гасење на пожарот кај село Трботивиште. На терен се забележливи
Македонија

Локализиран пожарот кај Пасјак, во пехчевско проширување на огнената стихија

А1он
Локализиран пожарот кај маалото Пасјак во делчевското село Нов Истевник од каде на 2 август започна и серијата пожари кои зафатија повеќе населени места во
Македонија

Апел за евакуација на жители од критичните реони во селата Нов Истевник и Стар Истевник

А1он
Жителите од критичните реони во село Нов Истевник и Стар Истевник зафатени со големиот пожар да се евакуираат во градската средина. Поради алармантната состојба на
Македонија

Пожарот во пехчевско се прошири кон патот Делчево – Пехчево, сообраќајот е во прекин

А1он
Пожарот во пехчевско се прошири кон патот Делчево – Пехчево и зафати дел од блиската шума во атарот на селото Црник. Поради новонастанатата ситуација повторно
Македонија

Пожарот во Пасјак под контрола, во нова опасност локалитетот Истевнички Кукуље и Балабанско Маало

А1он
Ситуцијата со пожарот во Пасјак е стабилна, но во опасност во моментот се Курјачко маало и Балабанци при што зафатен е дел од туристичкиот локалитет
Македонија

Пожарите во земјава не стивнуваат, најсериозна е состојбата вo Македонски Брод, Пехчево и во Делчево

А1он
Пожарите не стивнуваат. Во нивното локализирање и гасење се ангажирани сите расположливи капацитети – на локалните самоуправи, Центарот за управување со кризи, војската, полицијата и
Македонија

Трајковски: Нема жртви во пожарот кај Пасјак, потребна ни е секаква помош

А1он
Нема жртви по пожарот кој денеска околу 14 часот повторно се распламте во маалото Пасјак во селото Нов Истевник. Градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски брифираше
Македонија

Пожарот во Пасјак зафати дел од куќите, населението евакуирано

А1он
По 14 часот попладнево повторно се разви пожарот во маалото Пајсак во делчевското село Нов Истевник. Иако утрово гасеа хеликоптери на Армијата, поради ветрот пожарот
Македонија

Армијата се вклучи во гаснењето на пожарот кај Пасјак во делчевско-пехчевскиот појас

А1он
Припадниците од Вториот баталјон од касарната Јане Сандански од Штип од рано утрото активно се вклучени во гаснење на пожарот во близина на шумскиот појс