delcevo

Македонија

Армијата се вклучи во гаснењето на пожарот кај Пасјак во делчевско-пехчевскиот појас

А1он
Припадниците од Вториот баталјон од касарната Јане Сандански од Штип од рано утрото активно се вклучени во гаснење на пожарот во близина на шумскиот појс
Македонија

Почнува вакцинацијата против Ковид-19 во Делчево и во Македонска Каменица

А1он
Почнува вакцинацијата против Ковид-19 во Делчево и Македонска Кaменица. Директорката на делчевскиот здравствен дом Марија Глигоровска ,информираше дека со вакцинацијата на почетокот ќе бидат опфатени
Економија

ВИДЕО: Заев во Делчево на почетокот на градежните работи за изградба на современ градски пазар

А1он
Во присуство на премиерот на РСМ, Зоран Заев, вицепремиерот Љупчо Николовски, директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски, како
Македонија

Бугарка уапсена во Делчево откако мавтала со нож и се заканувала

А1он
Вчера во Делчево, 44-годишна жена од Бугарија која привремено живеела во градот, им се заканувала со остар предмет на нејзиниот невенчан сопруг и на неговите
Македонија

(ВИДЕО) Чекајќи ги вакцините, народот измислува свои „лекови“: протнување под орев е анти-ковид терапија во делчевско

А1он
Изморени од секојдневните најави на властите дека вакцините конечно ќе пристигнат во Македонија, а во исто време исплашени од опасниот вирус, граѓаните се вртат кон
Македонија

Виничанец и двајца Турци уапсени на бугарска граница, пробале да поминат со фалсификувани тестови за Ковид-19

А1он
Тројца граѓани биле уапсени вчеравечер на граничниот премин „Делчево“ кон Бугарија, откако полицијата открила дека тестовите за коронавирус, кои се задолжителни при влез во соседната
Македонија

Семејства од социјален ризик од Делчево добија топла облека за заштита од студениот бран

А1он
Семејства од социјален ризик од Делчево добија топла облека за заштита од студениот бран кој ја зафати земјава. Акцијата е дел од активностите на Општинската
Македонија

Сообраќајот кон Делчево и Каменица се пренасочува поради одрони

А1он
Се пренасочува сообраќајот на релација Делчево – Скопје, по одроните кои предизвикаа застој на регионалниот патен правец Кочани – Делчево. Од делчевската подружница на ЈП
Македонија

Нормализиран собраќајот на регионалниот пат Делчево – М. Каменица

А1он
По расчистувањето на одроните кај месноста Баткова Чешма, нормализиран е сообраќајот на регионалниот пат Делчево – Македонска Каменица. Од ЈП „Македонија Пат“ ја потврдија потврдија
Македонија

Општина Делчево сега има и сертификат за квалитет

А1он
Откако претходно беше наградена со квалитет за општествена одговорност, Општина Делчево доби уште едно признание во делот на позитивниот пристап во соработката со трети компании.