bojan maricic

Македонија

Маричиќ: Воведуваме ново кривично дело „Безобзирно управување со моторно возило“

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска најави дека се работи на воведување ново кривично дело „Безобзирно управување со моторно возило“ во Кривичниот законик. -Сакам да
Македонија

Маричиќ: Одлуката за стопирање на изградба на Прифатен центар за странци во Бардовци неопходна за да се испочитува барањето на граѓаните

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ вели дека донесувањето на одлуката за стопирање на изградбата на Прифатен центар за странци во Бардовци и да се бара
Македонија

Работната средба на претседателката на Уставниот суд, Кацарска и министерот Маричиќ

А1он
Решавањето поголем број прашања поврзани со функционирањето и работата на Уставниот суд беше тема на разговор на работната средба на претседателката на Уставниот суд, Добрила
Македонија

Николовски и Маричиќ на средба со членови на „Стоп за криминал во судството“

А1он
Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски и министерот за правда Бојан Маричиќ денеска одржаа средба со членови
Македонија

Пописот во септември ќе се спроведе според највисоките статистички стандарди, тврди Маричиќ

А1он
Пописот во септември ќе се спроведе според највисоките статистички стандарди, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ во интервјуто за „Еуроњуз“ дадено за време на неговата
Македонија

Маричиќ: Во сите цивилизирани парламенти во Европа и регионот веќе се работи на онлајн седници во различни форми

А1он
Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна
Македонија

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа во понеделник

А1он
По тридневна расправа, попладнево Собранието ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по 19
Македонија

Маричиќ: Конечно имаме квалитетна рамка за професионално филтрирање на правосудството

А1он
Министерот за правда Бојан Маричиќ по состанокот на Советот за реформи во правосудството изјави дека следната година ќе се направи најавената филтрација на судството. Според
Македонија

Многу скоро ќе го имаме моделот за прочистување на судството, најави министерот Маричиќ

А1он
Во процес е изготвувањето на моделот за прочистување на судството, постојат повеќе аспекти кои што треба да се докомплетираат, но многу скоро ќе го имаме,
Македонија

Маричиќ: Ситуацијата со КОВИД-19 во затворите е под контрола

А1он
Ситуацијата е под контрола и сите коишто пројавиле посериозни симптоми или им треба болничко лекување веднаш им е прекинато извршување на казната и се упатени