avdulah hoti

Регион

Самоопределување побара од Хоти извештај пред Парламентот за стоте дена на Владата

А1он
Најголемата косовска опозициска партија Движење самоопределување (ВВ) побара од Парламентот да свика седница на која премиерот Авдулах Хоти ќе поднесе извештај за стоте дена од
Регион

Хашим Тачи: На Хоти да му се забрани да преговара за Заедницата на српски општини на Косово

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи побара од републичкото Собрание итно да усвои резолуција со која ќе му се забрани на премиерот Авдулах Хоти да преговара за
Регион

Самоопределување: Хоти ја поништи границата меѓу Косово и Србија

А1он
Шефот на пратеничката група на косовската опозициска партија Движење самоопределување (ВВ), Реџеп Селими изјави дека со потпишувањето на последниот договор со Србија во Вашингтон, премиерот
Регион

Хоти најави косовска амбасада во Ерусалим и покрај протестите од Брисел

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти денеска изјави дека официјална Приштина ќе отвори амбасада во Ерусалим, согласно договорот со американскиот претседател Доналд Трамп, и покрај противењето на
Свет

Европски весници: На Трамп му успеа да ги сврти Вучиќ и Хоти против блискоисточната политика на ЕУ

А1он
Поврзувајќи ги Косово и Блискиот исток, два конфликти кои сами по себе се доволно комплицирани, американскиот претседател Доналд Трамп ги злоупотреби српскиот претседател Александар Вучиќ
Регион

Хоти од Вашингтон: Нема да разговараме за други теми освен за признавање на Косово

Горјан Грнчаровски
Косовскиот премиер Авдулах Хоти изјави дека делегацијата што тој ја предводи во Вашингтон ќе разговара само за едно прашање, а тоа е признавањето на независноста
Регион

Косовскиот премиер Авдулах Хоти позитивен на Ковид-19

А1он
Косовскиот премиер Авдулах Хоти информира вечерва преку својата страница на Фејсбук дека е позитивен на Ковид-19. Хоти објави дека нема симптоми, освен лесна кашлица, и
Регион

ВИДЕО: Хоти утре на средба со Макрон, а в недела со Вучиќ во Брисел

А1он
Косовскиот премиер, Авдулах Хоти, ќе отпатува денеска за Париз, каде што утре во Елисејската палата ќе се сретне со францускиот претседател, Емануел Макрон. Веста преку
Регион

Хоти ги замоли пратениците во косовското Собрание да гласаат за измените на буџетот

А1он
Претседателот на Владата на Косово Авдулах Хоти ги повика пратеничките групи и пратениците во републичкото Собрание да овозможат одржување на пленарна седница, на која ќе