avdulah hoti

Регион

Хоти и Рама на средбата во Тирана се договорија за три стратешки проекти

А1он
По покана на албанскиот премиер Еди Рама, денеска во официјална посета на Тирана престојува косовскиот премиер Авдулах Хоти, со кого по средбата одржаа задничка прес-конференција.
Регион

Амбасадата на САД го поздрави мирниот избор на новата косовска Влада

А1он
Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово го поздрави денешното изгласувањето на новата влада, која ќе ја води Авдулах Хоти од Демократскиот сојуз на Косово.
Регион

Самоопределување го оспори пред Уставниот суд на Косово доделувањето мандат на Хоти

А1он
Шефот на пратеничката група на Движењето самоопределување (ВВ), Реџеп Селими, заедно со потпретседателката на таа партија Арберие Нагавци, доставија барање до Уставниот суд на Косово
Регион

Тачи му го додели на Хоти мандатот да ја формира новата влада на Косово

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи му го додели попладнево на потпретседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти мандатот да ја формира новата влада,
Регион

Хоти: Српската листа ќе биде дел од новата Влада на Косово

А1он
Мандатарот за формирање на новата Влада на Косово од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Авдулах Хоти, објави дека постигнал договор со најголемата партија
Регион

Генералното собрание на Демократскиот сојуз на Косово го изгласа Хоти за кандидат за премиер

А1он
Генералното собрание на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) со големо мнозинство ја поддржа кандидатурата на партискиот потпретседател Авдулах Хоти за кандидат за нов премиер на
Регион

Хоти: Косово ја ризикува својата иднина со одлагање на укинувањето на таксата кон Србија

А1он
Поттретседателот на Владата на Косово Авдулах Хоти смета дека секое одолговлекување со укинувањето на таксата од 100 осто на увозот од Србија и Босна и
Свет

Хоти: Само вонредните избори се решение за Косово

Шефот на пратеничката група на најголемата опозициска партија во косовското Собрание, Демократскиот сојуз на Косово, Авдулах Хоти смета дека единственото решение за институционалната криза во