Косовскиот премиер Хоти доби поддршка од Меркел

Од:

Новиот косовски премиер Авдулах Хоти, кој беше именуван на таа позиција минатата среда, на 3 јуни, објави попладнево дека примил честитки за изборот на чело на косовската Влада од германската канцеларка Ангела Меркел, како и од претставник на францускиот претседател Емануел Макрон, јави дописникот на МИА од Приштина.

Преку својата страница на Фејсбук, Хоти изрази задоволство поради честитката на Меркел и нејзината готовност за соработка и натамошна поддршка на Косово.

– Задоволство ми е да ја споделам честитката која ја примив од нејзиното височество, германската канцеларка Ангела Меркел, која исто така изразува готовност за соработка и натамошна поддршка на Република Косово, напиша Хоти.

Во истата објава, тој информира и за телефонскиот разговор кој денеска го имал со Емануел Боне, дипломатски советник на францускиот претседател Макрон, кому се заблагодарил за француската поддршка за Косово.

– Денеска имав и срдечен разговор со г. Емануел Боне, дипломатски советник на претседателот на Франција Емануел Макрон, кому се заблагодарив за поддршката во минатото и подготвеноста на Франција да го помогне Косово на неговиот пат кон евроатлантските интеграции, напиша Хоти.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

Ана Ололовска

Курти: Добив предупредувања за намалување на западната поддршка доколку Косово не биде конструктивно

Горан Наумовски

Кирби: Ситуацијата со Косово е поврзана со танцот на Курти и Вучиќ, договорот за ЗСО е постигнат одамна

А1он

РСЕ: Лајчак во Приштина на средба со косовскиот вицепремиер

Ана Ололовска

Хрватски пратеник: Србите од Хрватска добиваат повици за мобилизација во случај на војна на Косово

А1он

Тадиќ: Власта во Србија покажа целосна неспособност да се соочи со косовскиот проблем

А1он