Приштина тврди дека Србите не ја искористиле можноста да гласаат на референдумот

Од:

Претставници на институции во Приштина тврдат дека граѓаните на северот на Република Косово не ја искористиле можноста да гласаат за смена на градоначалниците на четири општини на вчерашниот референдум и ги обвинуваат Српска листа и Белград дека настојуваат да вршат притисок врз гласачите.

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на Фејсбук напиша дека „граѓаните на северот главно не ја искористиле можноста да гласаат“, оценувајќи дека тоа „главно се случило поради притисокот од Белград, извршен од српскиот Список и нелегални криминални структури“.

Како што тврди таа, Приштина „уште еднаш докажала претпазливост, организираност и целосно почитување на законот и уставот, нудејќи им на сите заедници, без разлика, можност да изберат кого сакаат да претставуваат“.

Би можело да ве интересира

Припадничка на косовската полиција е пронајдена мртва во куќа во Гњилане

Непознати лица упаднале и напишале графити во црквата Света Троица кај Пеќ

Обвинителството во Приштина поднесе обвинение против тројца Срби

Во Косово приведен македонски државјанин по кого е распишана меѓународна потерница заради тешко убиство

Орце Костов

Македонија ќе поддржи резолуција за геноцид во Сребреница

Орце Костов

Пукотница во Приштина: Убиен е маж, жена е тешко ранета