Инцидент во Косовска Митровица, двајца прободени со нож по финален натпревар

Од:

Страшен инцидент се случи во јужниот дел на Косовска Митровица по финалниот натпревар од косовската кошаркарска лига.

По синоќешниот натпревар меѓу „Трепча“ од Косовска Митровица и „Златен орел Јли“ од Сува Река, две лица се избодени со нож.

Веста за Klankosova.tv ја потврди портпаролот на полицијата за регионот на Митровица, Авни Захити, кој рече дека повредените побарале болничко лекување откако брзата помош брзо реагирала.

„Околу 21 часот и 30 минути било пријавено дека две лица повредени од остар предмет побарале помош на Итната помош на Регионалната болница во Митровица. Со случајот се занимаваат надлежните полициски единици“, рече Захити.

Извори открива дека инцидентот се случил во тоалетите на спортската сала, по завршувањето на финалето на плејофот од кошаркарската лига на Косово.

„Трепча“ по 12 години ја освои титулата бидејќи победи со 67:66 во „ремек-делото“, што е нивна петта титула во историјата на овој клуб од Косовска Митровица.

Би можело да ве интересира

Таравари, Фетаи и Ќоку, првата посета надвор од земјава ја остварија во Косово

Маж во Косово почина по семејно насилство: Синот е осомничен дека го претепал

Ховениер: Косово да ги исполни сите свои обврски

Пеќ: Ранети се три лица, по напаѓачот е распишана потерница

Горан Наумовски

Во Белград: Две лица се избодени со нож, жена е повредена во пожар

Припадничка на косовската полиција е пронајдена мртва во куќа во Гњилане