Ховениер: Косово да ги исполни сите свои обврски

Од:

Амбасадорот на САД во Приштина, Џефри Ховениер, изјави дека Приштина во 2013 година се обврзала да формира Заедница на српски општини (ССО), поради што испраќањето на нацртот на УСО до Уставниот суд во Приштина е неопходен чекор.

„Очекуваме Косово да ги исполни сите свои обврски. И според нас, за Косово, тоа итно вклучува продолжување со ЗСО, односно испраќање на нацрт-статутот до Уставниот суд на уставна оцена“, изјави Ховениер за РТК.

Тој посочи дека постои нацрт-статутот на ЗСО, кој го подготвил специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак.

„Сите рековме дека овој нацрт ги исполнува условите. Од 2013 година Косово се обврза да создаде ЗСО“, рече Ховениер и додаде дека „членството на Приштина во Советот на Европа“ нема да се случи автоматски.

Би можело да ве интересира

Таравари, Фетаи и Ќоку, првата посета надвор од земјава ја остварија во Косово

Маж во Косово почина по семејно насилство: Синот е осомничен дека го претепал

Инцидент во Косовска Митровица, двајца прободени со нож по финален натпревар

Пеќ: Ранети се три лица, по напаѓачот е распишана потерница

Горан Наумовски

Припадничка на косовската полиција е пронајдена мртва во куќа во Гњилане

Непознати лица упаднале и напишале графити во црквата Света Троица кај Пеќ