Германија испраќа дополнителни војници во Косово

Од:

Во наредните недели во Косово ќе пристигне дополнителен пешадиски контингент од редовите на вооружените сили на германскиот Бундесвер за да ја засили мировната мисија на КФОР.

– Мисијата КФОР на Косово функционира веќе 25 години. Ова е најдолгиот ангажман на Бундесверот во странство. Во наредните недели германскиот контингент ќе биде засилен со пешадиски баталјон. Безбедносната состојба останува нестабилна – објави во понеделникот германскиот магазин за безбедносна политика.

НАТО го зголеми бројот на војници во Косово поради нестабилната состојба и настаните во Звечан и Бањска, па дополнителни 1.000 војници дојдоа под команда на КФОР.

Би можело да ве интересира

Ховениер: Косово да ги исполни сите свои обврски

Инцидент во Косовска Митровица, двајца прободени со нож по финален натпревар

Пеќ: Ранети се три лица, по напаѓачот е распишана потерница

Горан Наумовски

Припадничка на косовската полиција е пронајдена мртва во куќа во Гњилане

Непознати лица упаднале и напишале графити во црквата Света Троица кај Пеќ

Приштина тврди дека Србите не ја искористиле можноста да гласаат на референдумот