Уапсен Србин на Косово: Обвинет е за воени злосторства

Од:

Во северниот дел на Косовска Митровица е уапсен Ж.Н. од српска националност.

Тој е осомничен дека наводно извршил воени злосторства на Косово, соопшти управата на полицијата во Приштина.

„Осомничениот Ж.Н.(1954) е осомничен за кривично дело „воено злосторство врз цивилно население – сексуално насилство“, извршено во 1999 година во општина Вучитрн“, се наведува во полициското соопштение.

Со уапсениот е извршен разговор во присуство на бранител, а со решение на обвинителот на Специјалното обвинителство му е одредена мерка притвор во траење од 48 часа.

Би можело да ве интересира

Ховениер: Косово да ги исполни сите свои обврски

Инцидент во Косовска Митровица, двајца прободени со нож по финален натпревар

Пеќ: Ранети се три лица, по напаѓачот е распишана потерница

Горан Наумовски

Припадничка на косовската полиција е пронајдена мртва во куќа во Гњилане

Непознати лица упаднале и напишале графити во црквата Света Троица кај Пеќ

Приштина тврди дека Србите не ја искористиле можноста да гласаат на референдумот