Амбасадата на САД го поздрави мирниот избор на новата косовска Влада

Од:

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово го поздрави денешното изгласувањето на новата влада, која ќе ја води Авдулах Хоти од Демократскиот сојуз на Косово.

Во соопштението на Амбасадата им се честита на косовските субјекти за мирниот тек на седницата и изборот на новата Влада.

– Со нетрпение очекуваме да соработуваме со Владата на Хоти за продолжување на значајните работи за мирот, правдата и просперитетот, вклучително јакнењето на регионалните односи и борбата против Ковид-19, се наведува во соопштението од Амбасадата на САД.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

Ана Ололовска

Курти: Добив предупредувања за намалување на западната поддршка доколку Косово не биде конструктивно

Горан Наумовски

Кирби: Ситуацијата со Косово е поврзана со танцот на Курти и Вучиќ, договорот за ЗСО е постигнат одамна

А1он

РСЕ: Лајчак во Приштина на средба со косовскиот вицепремиер

Ана Ололовска

Хрватски пратеник: Србите од Хрватска добиваат повици за мобилизација во случај на војна на Косово

А1он

Тадиќ: Власта во Србија покажа целосна неспособност да се соочи со косовскиот проблем

А1он