Самоопределување побара од Хоти извештај пред Парламентот за стоте дена на Владата

Од:

Најголемата косовска опозициска партија Движење самоопределување (ВВ) побара од Парламентот да свика седница на која премиерот Авдулах Хоти ќе поднесе извештај за стоте дена од работата на неговата Влада.

Во денешното соопштение на партијата на доскорешниот премиер Албин Курти се вели дека ниту една влада досега „за едно волку кратко време не нанела толку штети на земјата“ како оваа што ја предводи Хоти.

– Овие 100 дена владеење се проследени со одлуки кои се штетни за интересите на Косово, неспособност за владеење во интерес на граѓаните и бројни концесии кон Србија. Никогаш порано за едно волку кратко време не се нанесени толку штети на земјата. Токму поради тоа, потпретседателката на Собранието, Арберие Нагавци денеска побара да се повика Авдулах Хоти да реферира во Собранието, се вели во соопштението на ВВ.

Актуелната влада, според опозициската партија, мошне неуспешно се справува и со пандемијата на Ковид-19.

– Од речиси нула заразени во деновите кога ја презеде должноста, ја претвори земјата во жариште на заразата во Европа. Од пример за менаџирање кое беше вреднувано на глобално ниво, го однесе Косово на чело на листите на земји со најтешка состојба со Ковид-19 и најголем број смртни случаи во светот, вели партијата на Курти, кој беше премиер на Косово од 3 февруари до 3 јуни годинава, кога се избра новата влада, предводена од Хоти.

Би можело да ве интересира

Косовското собрание денес ќе расправа за воените вредности на ОВК

А1он

Во Косово 186 заразени и двајца починати од Ковид-19 последните 24 часа

Тачи: Сега е време Косово да стане членка на Обединетите Нации

А1он

Харадинај има верба за коалициски договор околу новиот преседател на Косово

Жарко Настоски

Пендаровски-Хоти: Пандемијата не смее да биде пречка за соработката меѓу двете држави

Жарко Настоски

ВИДЕО: Хоти не одговори дали ќе се воведат ПЦР тестови за влез во Косово

Жарко Настоски