Свет

Макрон го повика Путин да ја прекине опсадата на Мариупол

А1он
Елисејската палата, денешниот телефонски разговор на Емануел Макрон и Олаф Шолц со Владимир Путин, го квалификуваат како „многу искрен и тежок“ разговор, јави дописникот на
Свет

Песков: Преговорите помеѓу Русија и Украина продолжуваат преку видео врска

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека преговорите помеѓу Моска и Киев за судирот во Украина, кои се водени лице в лице во Белорусија,
Свет

ВИДЕО: Украинскиот „Бајрактар“ го уништи рускиот „Ураган“

А1он
Украинската армија објави видео од уништување на руски ракетен систем со турски дрон. Мордорська ??армія втратила РСЗО 9П140 "Ураган" внаслідок чергового удару Bayraktar TB2 ???
Свет

ВИДЕО: Украина тврди дека руската авијација нападнала цели на западот на земјата

А1он
Според информациите кои доаѓаат од украинска страна, руската авијација со ракети воздух-земја ги нападнала целите во западна Украина. Најмалку шест бомбардери со долг дострел Тупољев
Свет

Зеленски: Сите преговори со Русија мора да започнат со примирје

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека сите преговори со Русија мора да започнат со прекин на огнот. Покрај тоа, тој го обвини Западот за недоволна
Свет

Украина: Во војната загинаа 12.000 руски војници

А1он
Украинското Министерство за надворешни работи на Твитер денеска објави графика со информации за руската инвазија. Тие посочија колку војници, авиони, тенкови, хеликоптери и цистерни изгубила
Свет

ВИДЕО: Украинска заседа на конвој руски тенкови

А1он
Украинската армија објави видео од заседа на конвој руски тенкови што се движат по пат. Злагодженна робота воїнів зупинила ворожу колону на Київщині. росіяни гнали