Светска банка одобри 200 милиони долари дополнителни средства за Украина

Од:

Светска банка денеска соопшти дека ќе обезбеди околу 200 милиони долари дополнителни средства за да помогне во обезбедувањето социјална грижа за ранливите луѓе во Украина.

dobivaj vesti na viber

Оваа сума е дополнување на 723 милиони долари одобрени минатата недела.

Финансирањето е дел од пакетот за помош во вредност од 3 милијарди американски долари што Светската банка веќе објави дека го подготвува за Украина во наредните месеци.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина: Руски војници силувале петгодишно девојче

А1он

Украински разузнавачи: Лага е дека Белорусија ќе не нападне

А1он

Руски пратеник: Откако ќе им ја уништиме електричната мрежа, на ред е банкарскиот систем

А1он

Србија повторно е единствената во регионот што не ги почитуваше мерките на ЕУ поради Украина

А1он

Бундестаг: За Украина „Холодомор“ беше трауматично поглавје во историјата

А1он

ВИДЕО: Се шири лажна снимка во која се тврди дека Украинците во Катар го користеле нацистичкиот поздрав

А1он