Дојавата за бомба во српскиот авион стигнала од Украина

Од:

Според медиумите во Србија, дојавата за наводната експлозивна направа во авионот на „Ер Србија“ на летот за Москва пристигнала по електронска пошта од електронска адреса во Украина.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, забележал дека против Србија се води „хајка“ во која се зборува дека Белград ги удвоил авионите за Москва, и дека заработува на „украинска крв“.

„Како да имаме 200 наместо 100 авиони, а не два наместо еден“, коментираше претседателот.

На заклучокот дека Србија е единствена со летови за Москва, Вучиќ истакна дека никој нема да ги допре оние во НАТО, кои се делумно во Европа, а дел во Азија, а имаат 30 пати повеќе летови за Москва од нас, наведувајќи дека мисли Турција.

„Или зошто тоа не им го кажат на некои земји од Персискиот залив, кои се молат за нафта, а имаат 15 пати повеќе летови од нас… Ќе имаме еден лет дневно, па не можат да ни кажат дека заработуваме пари и дали сакате да бидете задоволни?“, праша Вучиќ.

Очигледно е дека немирите и нанесуваат голема штета на „Ер Србија“ и дека се води специјална војна против државната авиокомпанија.

Би можело да ве интересира

Читаку: Не ширете страв и паника – нема да има војна во Косово

Ана Ололовска

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Петковиќ: Изјавите на Курти дека ЗСО никогаш нема да се формира поттикнуваат на војна

Ана Ололовска

Брнабиќ: Името на новиот премиер ќе биде познато за седум до осум дена

А1он

Вонредна состојба во општина Прешево, горат 50 хектари борова шума

Горан Наумовски

Ескобар: Заедницата на српските општини треба да се примени и за тоа мора да се разговара