dimitrij peskov

Свет

Оружјето што Западот го испраќа во Киев заврши на границата со Израел: Москва предупреди на последиците

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека Москва постојано укажува дека оружјето испратено во Украина може да се најде и во други делови на
Свет

Песков: Резолуцијата на Генералното собрание на ОН за репарациите за Украина е „формализирање на грабежот“

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека резолуцијата на Генералното собрание на ОН за репарациите за Украина е „формализација на грабежот“ на руските златни
Свет

Песков: Претседателот Путин засега не планира посета на анексираните региони

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин сe уште не планира посета на четирите украински региони кои официјално ги анектираше денеска, изјави неговиот портпарол за руските новински агенции.
Свет

Песков потврди дека пресудата на поранешниот новинар Сафронов е „многу остра казна“

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека судската пресуда против поранешниот новинар Иван Сафронов на 22 години затвор „за велепредавство“ е многу сурова казна.
Свет

Русија: Се соочуваме со нова светска реалност

А1он
Се работи многу на новиот концепт на надворешната политика на Руската Федерација, имајќи предвид дека меѓународните околности се менуваат многу брзо и се создава нова
Свет

Песков: Тајно се преговара за размена на заробеници со САД, засега нема договор

А1он
Преговорите меѓу САД и Русија за размена на затвореници, вклучувајќи ја и кошаркарката Бритни Гринер, мора да се водат тајно и без помпа, соопшти денеска
Свет

Песков: Русија никогаш не претставувала закана за Финска и Шведска

А1он
Русија никогаш не претставувала закана за Финска или Шведска, изјави портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков. – Сакам само да ве потсетам на
Свет

Песков: ЕУ ја губи својата независност, го следи трендот што го поставија САД

А1он
Европската унија ја губи својата независност и го следи трендот што го поставија САД, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков коментирајќи го воведувањето санкции
Свет

Песков го потврди утрешниот разговор меѓу Ердоган и Путин

А1он
Лидерите на Руската Федерација и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган утре телефонски ќе разговараат, потврди портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. – Да, има
Свет

Песков: Изјавите на Бајден дека руската политика во Украина е геноцидна е обид за искривување на ситуацијата

А1он
Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател, изјави дека Русија не се согласува со изјавата на американскиот претседател Џо Бајден дека руската политика во Украина е