Проверка со факти

Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Славјанка Петровска држи прес-конференција иако треба да е во изолација

Кристијан Ландов
ВМРО-ДПМНЕ испрати соопштение до медиумите во кое тврди дека дополнителната заменик министерка Славјанка Петровска имала решение за изолација, не го почитувала и држела прес-конференции. Лажна
Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Скопјанец бил приморан да потпише во болница дека има коронавирус

Кристијан Ландов
На социјалните мрежи масовно се шири лажна информација дека скопјанец кој имал напад на слепо црево бил одбиен да биде хоспитализиран во ГОБ „8 септември“
Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Со стара фотографија се тврди дека Лукаревска иако е заразена со Ковид-19, одела на фризер

Кристијан Ландов
На „Твитер“ е објавена стара фотографија од директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е заразена со коронавирусот. Со неа, објавувачот тврди дека таа не го
Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Во Грција не можат да влезат жители од одредени општини на Македонија

Порталот „Вечер.мк“ објави лажна вест дека Грција ќе забранува влез за жители на општини со најголем број на заразени лица од коронавирусот. По неколку часа,
Македонија Проверка со факти

МОН: Лажна вест е дека училиштата продолжуваат со работа од 18 мај

А1он
Лажна вест е дека ќе продолжи школската година на 18-ти мај, напиша на својот Фејсбук профил, министерот за образование, Арбер Адеми. Лажна вест: Донесена уредба
Проверка со факти

Лажна вест: Ќе останеме без леб за 26 дена

Порталот „Инфомакс“ објави дека државата ќе остане без леб, потенцирајќи дека се извезува пченица за Косово. Веста ја пренесоа и други портали. Лажна вест: Ќе
Видео Македонија Проверка со факти

Лажна вест: Долга колона пред ВМА во Белград, илјада луѓе чекаат да проверат дали се заразени од коронавирус

Искра Манојлоска
Неколку портали објавија лажна вест во која пишува дека најмалку илјада луѓе чекале ред во белградската Воено-медицинска академија бидејќи се исплашени дека се заразени од
Видео Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест: Специјализантка по дерматологија од Тетово заразена со коронавирус

Искра Манојлоска
Порталот “Република“ објави лажна вест дека специјализантка по дерматологија од Тетово е заразена со коронавирусот. Лажна вест: Специјализантка по дерматологија од Тетово заразена со коронавирус
Видео Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест: Докторката со коронавирус била на свадбата на Љупчо Николовски и на партиски состаноци

Искра Манојлоска
Интернет порталот „Курир“ објави лажна вест дека директорката на Клиниката за кожни болести, за која денеска беше потврдено дека е позитивна на коронавирус, присуствувала на
Македонија Проверка со факти

(ВИДЕО) Лажна вест: Во полициската станица во Шутка нема табла со македонски јазик

Искра Манојлоска
Интернет порталот “Сигнал” објави лажна вест дека на таблата на Полициската станица во Шуто Оризари нема натпис на македонски јазик. Лажна вест: Во полициската станица