Економија

Економија – Вести – Македонија – Свет – Балкан | А1он

Економија

Меркел: Потребна е политичка волја за зајакнување на еврото

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за време на состанокот со кинескиот премиер, Џијабао, изјави дека за решавањето на кризата во еврозоната потребна е апсолутна „политичка
Економија

Павлески: Канадските компании заинтересирани за бизнис во Македонија

А1он
Министерот за привлекување странски инвестиции Бил Павлески, кој е дел од владината делегација за привлекување инвеститори од Канада и САД , изјави дека компании од
Економија

2,1 процент од вработените во јуни не примиле плата

А1он
Просечната исплатена нето плата во јуни изнесува 20.651 денар и е за 2,2 проценти помала од месечната нето плата во истиот период минатата година, покажуваат
Економија

Индискиот милијардер Рој купува хотел во Охрид

А1он
Индискиот милијардер Субрата Рој купува хотел во Охрид дознава А1. Според наши извори, Индиецот и неговата „Сахара груп“ биле во преговори со три познати охридски
Економија

Индустриското производство и натаму паѓа

А1он
Индустриското производство  единаесетти месец по ред вртоглаво паѓа. Според податоците  на  Државниот завод за статистика за месец јули,  , повеќето сектори бележат негативно салдо, а
Економија

ВМРО-ДПМНЕ: Лага е дека цената на енергенсите зависи од ВМРО-ДПМНЕ

А1он
ВМРО-ДПМНЕ реагира на изјавата на Игор Ивановски од СДСМ, кој најави интерпелација за работата на претседателот на Регулаторната комисија, кој е поранешен претседател на ОК
Економија

СДСМ поднесе интерпелација за претседателот на Регулаторна, кадар на ВМРО-ДПМНЕ

А1он
СДСМ, со коалициските партнери поднесе интерпелација за работата на претседателот на Регулаторната комисија Димитар Петров. СДСМ, рече Игор Ивановски и даде рок од 48 часа