Свет

Американски милијардер е новиот спонзор на наградата Букер

А1он
Во наредниот период од пет години наградата Букер ќе биде спонзорирана од Фондацијата „Кранкстарт“, основана од Мајкл Мориц и Хариет Хејман, брачна двојка и инвеститори
Магазин

Вештачка интелигенција од која многумина стравуваат

А1он
Истражувачката непрофитна компанија Опен-АИ од Сан Франциско, САД, соопшти дека создале нова програма за генерирање текст, наречена ГПТ-2, која „се однесува како камелеон”. Новата вештачка
Магазин

Најинтересните карактеристики на Самсунг Галакси Ес10, Галакси Ес10 + и Галакси Ес10e

А1он
Самсунг одржа еден од најочекуваните настани во технолошката индустрија со премиерата на Галакси Ес10. Новата серија нуди импресивни карактеристики, вклучувајќи и тројна камера и сензорите
Магазин

Кон крајот на 21. век ќе настапат неподносливо топли лета

А1он
До крајот од овој век ќе има драстични климатски промени на Земјата, тврдат група научници од Технолошкиот институт на Масачусетс (МИТ). Глобалното затоплување ќе предизвика
Спорт

Компани: Ливерпул ќе ги освои сите дуели до крајот

А1он
Капитенот на Манчестер Сити, Вансан Компани, направи смело предвидување за остатокот од сезоната. Тој е на мислење дека единствениот конкурент на „граѓаните“ за титулата, Ливерпул