(ВИДЕО) Рушиди: Законот за СЈО е фарса, нема да гласаме за него

Законот за СЈО е фарса, во процесот на реформи ние не го прифаќаме како ваков, изјави Сурија Рушиди од Алијанса за Албанците.

„Ова е уште еден обид да се затворат очите пред меѓународната заедница пред отпочнување на преговорите за Европската Унија.Ова е уште една политичка игра како што беше Законот за амнестија кој си го договорија СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ“, рече тој.

Рушиди истакна дека за Алијанса за Албанците е неприфатливо јавниот обвинител да го бира Советот на јавни обвинители затоа што, според него, така се политизира СЈО.

„Не може на овој начин да функционира ова обвинителство. Бараме СЈО да се бира со општ консенсуз, бараме СЈО да ги истражи сите предмети од бомбите до крај“, рече Рушиди и додаде дека АА смета дека СЈО не ги дало резултатите кои ги очекувала јавноста.

Би можело да ве интересира

Јанева негирала вмешаност, била под голем стрес

Ана Ололовска

Катица Јанева дојде во СЈО

Кристијан Ландов

Пронајден и вториот мобилен на Катица Јанева

Ана Ололовска

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

Ана Ололовска

Обвинителството го доби вештачењето за телефонот, нема сознанија каде е Јанева

Татјана Ташкова

Новиот закон за ЈО утре во Собранието, власта очекува поддршка од опозицијата

Ана Ололовска