Свет

Полска на почеток на третиот бран на епидемијата, повторно зголемување на бројот на заразени

А1он
Министерството за здравство на Полска соопшти денеска дека во земјата започнува третиот бран на инфекции со коронавирус и дека од седмица во седмица има зголемување
Регион

Седум милиони евра од Европската Унија и од СЗО за вакцинација на Западен Балкан

А1он
Европската унија и Светската здравствена организација почнуваат проект вреден седум милиони евра за вакцинација на населението на западен Балкан, соопшти денеска Европската комисија. -Со овој
Свет

Европската Унија ќе го зголеми придонесот за Ковакс на една милијарда евра

А1он
Европската Комисија потврди дека попладнево ќе најави предлага за двојно поголем придонес за механизмот Ковакс. Како што изјави портпаролот на ЕК, Ерик Мамер, оваа најава
Свет

Макрон: Богатите земји да им испратат пет отсто од вакцините на земјите во развој

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика Европа и САД итно да испратат пет отсто од своите вакцини против Ковид-19 на земјите во развој. Тој истакна
Македонија

35 нови хоспитализирани во Скопје, во ковид центрите на лекување се 636 пациенти

А1он
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 35 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 261 лице се лекува на
Македонија

Тетовец возел со 300 км на час, објавил на Тик-Ток, една година ќе биде без возачка дозвола

А1он
Службеници на тетовската Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај го откриле и санкционирале 24-годишниот Б.Ј. од Тетово, кој управувал патничко моторно возило „Бе-Ем-Ве“, со
Македонија

Антикорупциска бара мерки за министерот Хоџа и прекрошна постапка за директорот на МЕПСО

А1он
Државната комисија за спречување на корупција на денешната седница констатира дека во врска со случајот на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа е