Не е донесен Законот за игри на среќа, постапката заврши

Од:

Законот за игри на среќа и забавни игри во трето читање на вчерашното попладневно продолжение на 145. седница не го доби потребното мнозинство од 61 глас и постапката за овој закон завршува, појаснуваат денеска од Собранието.

-Имајќи ја предвид Одлуката од Уставниот суд У.бр. 115/2019 од 14.05.2020 година, според која за да биде усвоен Законот потребни се најмалку 61 глас „ЗА“, при одлучувањето за Законот за игри на среќа и забавни игри, на 145. седница, Законот доби поддршка од 51 глас „ЗА“, со што не се исполнети условите за Законот да биде усвоен и со тоа завршува процедурата по тој Закон, посочуваат од Кабинетот на претседателот на Собранието.

Како што наведуваат од Кабинетот на Митрески, „констатацијата од страна на претседателот на Собранието при одлучувањето за Законот игри на среќа и забавни игри се однесуваше на мнозинството што е потребно за донесување на овој Закон во редовна постапка“.

Законот за игри на среќа и забавни игри беше донесен од страна на Собранието, но претседателот на државата Стево Пендаровски не го потиша указот за него и тој беше вратен пред пратениците во трето читање.

Би можело да ве интересира

Левица: Само шесте пратеници на Левица гласаа против Африм Гаши, ДПМНЕ денес капитулира

Предраг Петровиќ

Собранието ги верификуваше мандатите на 118 пратеници

Африм Гаши предложен за претседател на Собранието со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

Катерина Ѓуровски

Апасиев: Левица нема да поддржи Албанец да биде претседател на Собранието

Мицкоски: Апасиев имаше бланко понуда да се придружи кон македонското национално единство, тој одлучи повеќе да се посвети на правењето планови за одмор

Катерина Ѓуровски

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Катерина Ѓуровски