Македонија

ДИЖС: Наместо мазут, како алтернатива на гасот БЕГ да користи еколошки енергенси

А1он
Државниот инспекторат за животна средина извршил контрола на резервоарите за мазут и на начинот на постапување со отпад во Топлана Исток на Балкан енерџи (БЕГ).
Македонија

Граѓански организации ја поддржуваат концепцијата за реформи во образованието

А1он
Претставници на граѓански организации денеска имаа средба со министерката за образование и наука Мила Царовска за предложената нацрт-концепција за реформи во основното образивание. Царовска по
Македонија

Забрана за движење на тешки моторни возила на патот Крива Паланка – ГП „Деве Баир“

А1он
Поради интензивите врнежи од снег се воведува забрана за движење на тешки моторни возила на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир, информира
Македонија

АСОМ: Предлог измените на Законот за игри на среќа се противправни на веќе издадените лиценци

А1он
Предлог измените на Законот за игри на среќа се противправни на веќе издадените и постоечки лиценци и ќе предизвика правна несигурност кај субјектите на коишто
Македонија

25 нови пациенти во Скопје во последното деноноќие, во ковид центрите на лекување се 608 лица

А1он
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 25 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 274 лица се лекуваат на инфективните
Македонија

Заев-Кундурос: Пријателството меѓу државите промовира стабилност во регионот

А1он
Северна Македонија и Грција преку пријателството промовираат стабилност во целиот Западен Балкан, констатираа премиерот Зоран Заев и новиот грчки амбасадор во земјава Русос Кундурос на
Македонија

Забрана за движење на тешки моторни возила на патниот правец Тетово-Попова Шапка поради врнежи од снег

А1он
Поради интензивни врнежи од снег воведена е забрана за движење на тешки моторни возила на патниот правец Тетово – Попова Шапка, информира ЈП „Македонија пат“.