Економија

Преодната влада на Бугарија ќе земе само едeн од седумте танкери со гас договорени од Петков

А1он
Вршителот на должноста министер за енергетика на Бугарија, Росен Христов, на брифинг најави дека само еден танкер за течен гас на американската компанија „Шиниер“ ќе
Економија

Русија привремено ги запира испораките гас за ЕУ преку „Северен ток“

А1он
Руски „Газпром“ ги прекинува испораките гас за Европската унија преку „Северен тек“, пренесуваат агенциите повикувајќи се на извори од компанијата. Рускиот енергетски гигант „Газпром“ денеска
Македонија

Двајца повредени во пожарот кој пламна во фабрика во Штип

А1он
Пожар избувна во кругот на фабриката „Техникал текстајлс“, во рамки на Технолошко индустриска развојна зона – Штип, пришто повредени се две лица кои се хоспитализирани.
Свет

Нов пакет американска воена помош за Украина

А1он
САД се подготвени да и дадат на Украина скоро 800 милиони долари нова воена помош, вклучително и најмалку 10 извидувачки беспилотни летала, изјавија неименувани американски
Свет

Финската премиерка тестирана за наркотици, резултатите наредната седмица

А1он
Финската премиерка Сана Марин денеска изјави дека се тестирала за дрога, откако претходно неделава преку Интернет беше објавено видео на кое се гледа како се