Свет

Џонсон: Верувам дека украинската армија може да ја врати одземената територија

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон за време на денешниот телефонски разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски му рекол дека верува оти украинската армија може да ја
Македонија

Двајца гостиварци и се заканувале на извршителка

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против двајца браќа од селото Добри Дол, општина Врапчиште кои се товарат дека сториле кривично
Македонија

СДСМ: Последниот европски предлог е добра основа за европските интеграции

А1он
Попладнево се одржа седница на Извршниот одбор на СДСМ на која единствена точна на дневен ред беше последниот европски предлог на француското претседателство за кревање
Македонија

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

А1он
Францускиот предлог денеска беше претставен пред Стратешкиот совет на Министерството за надворешни работи со цел одржување консултации за почеток на преговорите за членство на Северна
Македонија

ДУИ го осудува антиевропското насилство на проруските елементи

А1он
Демократската унија за интеграција најостро го осудува насилството и антиевропските инциденти што се случија вечерва на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ и Левица пред зградата на
Спорт

Навивачите на Олимпија влетаа на презентацијата на новиот тренер Риера, го сакаат Просинечки

А1он
Бесните навивачи на Олимпија Љубљана не дозволија нивниот нов тренер, поранешниот шпански фудбалер Алберт Риера, да ја одржи првата прес-конференција лути на одлуката на клубот
Македонија

СДСМ: Осуда за инцидентите и насилството на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ и Левица

А1он
Силно го осудуваме насилството и инцидентите што вечерва се случуваат на протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ и Левица пред објектите на Владата и Собранието, се вели
Свет

Вонредна состојба во Охајо поради демонстрации против полицијата

А1он
Во градот Акрон, Охајо денеска е прогласена вонредна состојба, воведен е полициски час и откажан огномет по повод Денот на независноста, по ескалацијата на протестите
Македонија

(ФОТО) Протест и пред Собранието, летаат јајца кон законодавниот дом

А1он
Дел од граѓаните кои протестираа пред зградата на Владата на Македонија, својот револт против францускиот предлог продолжија да го изразуваат пред Собранието. Кон законодавниот дом