Култура

„Скејтањето не е за девојчиња“ на Дина Дума со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

А1он
На 28. издание на Сараевскиот филмски фестивал, најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на Сестри
Регион

Курти за „Ел Паис“: Шпанија треба да нé признае, Каталонија не е истo што и Косово

А1он
Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека Шпанија треба да ја признае независноста на неговата држава, затоа што, според него, случаите на Каталонија и на Баските
Македонија

Изгоре „БМВ“ во скопско Студеничани

А1он
На 19 август во 2.58 часот во Полициска станица Драчево, 27-годишниот С.Ш. од село Студеничани, скопско пријавил дека во селото настанал пожар на патничко возило
Свет

Американски инвеститор во Русија и критичар на Путин пронајден мртов во Вашингтон

А1он
Американскиот брокер и инвеститор Ден Рапопорт, кој своето богатство го заработи на рускиот пазар во 90-тите и 2000-тите, а подоцна поседуваше елитен ноќен клуб во
Македонија

Кривична за шверцерите на 7 тони канабис вреден 20 милиони евра

А1он
Денеска Секторот за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, поднесе кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство против едно правно лице
Регион

Теодорикакос: Провокативни, невистинити и нереални се изјавите дека Грција е центар за обука на терористи

А1он
Изјавите на турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу дека Грција е центар за обука на терористи се провокативни и немаат врска со вистината и