Македонија

На партиска конвенција ДУИ ги претстави кандидатите за локалните избори

А1он
Демократската унија за интеграции (ДУИ) денеска во Гостивар ги претстави кандидатите за градоначалници за 23 општини и носителите на листите за членови на советите во 31 општина.
Македонија

Албански лидери планирале да посвојат дел од Македонија, Косово и Црна Гора

А1он
Комунистичките лидери на Албанија, на тајни состаноци кон крајот на 70-тите и почеток на 80-тите години, планирале воена операција „Експлозија“ – Shperthimi, против Југославија. Со
Македонија

Андреј Петров од СДСМ во трката за Општина Карпош

А1он
Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров е кандидат на оваа партија во трката за градоначалник на скопската општина Карпош. Тој веќе беше градоначалник на оваа
Регион

ФОТО: Продолжуваат протестите во Бугарија

А1он
Десетици илјади демонстранти денес протестираа во Бугарија, поради сиромаштија и корупција и побараа законски амандмани кои ќе овозможат обичните граѓани да учествуваат во политиката. Протестите
Македонија

Груевски: Бранко е политички противник каков може само да се посака

А1он
Овие локални избори ќе останат запаметени по настаните кои им претходеа, а кои ги осмисли шефот на опозицијата Бранко Црвенковски уште во јули, лани, заради
Магазин

Бијонсе доби булевар на Бермудите

А1он
Американската пејачка Бијонсе „доби“ булевар на Бермудските острови. Улицата самоиницијативно ја преименуваа жителите, откако ар-ен-би ѕвездата настапи на тоа место во рамки на музичкиот фестивал